Czujnik czadu i gazu w domu – konieczność czy niepotrzebny gadżet?

Czad (tlenek węgla) to cichy zabójca. Człowiek nie jest w stanie wyczuć go za pomocą zmysłów. Jest bezwonny, bezbarwny, nie posiada smaku, natomiast jest gazem niezwykle trującym. To efekt uboczny spalania podczas niewystarczającej ilości tlenu. Do jego powstania przyczynić się może niesprawna wentylacja lub niedrożne kominy. Nagromadzony tlenek węgla w pomieszczeniu bardzo szybko prowadzi do takich objawów jak nudności, zmęczenie czy ból głowy. Nieprawidłowo zdiagnozowany może prowadzić do śmierci.
Ulatniający się gaz, w przeciwieństwie do czadu, posiada charakterystyczny zapach. Jeżeli gaz zacznie ulatniać się podczas snu nie będziemy w stanie go poczuć. W bardzo szybkim czasie prowadzi on do zatrucia, może także ulec wybuchowi.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim należy kupić czujnik czadu i gazu.

Czujnik czadu i gazu – zalety

Podstawową i niekwestionowaną zaletą czujników gazu i czadu jest to, że w szybki i skuteczny sposób powiadamiają o zagrożeniu. Dzięki nim możemy powziąć odpowiednie środki ostrożności takie jak otworzenie okien oraz wyjście na zewnątrz i zawiadomienie służb. Szybkie ostrzeganie gwarantuje głośny alarm. Czujnik czadu i gazu może posiadać wbudowane baterie oraz być podłączony do prądu. Nie musimy zatem o nim pamiętać. Jego nieprzerwane działanie zapewnia nam skuteczną ochronę nawet, wtedy gdy śpimy i nie jesteśmy w stanie wyczuć gazu lub zmiany nastroju spowodowanej podtruciem tlenkiem węgla. Palacze mogą być spokojni, gdyż czujniki czadu nie wykrywają dymu papierosowego. Czujnik gazu oraz czadu nie włączy się bezpodstawnie. Nie musimy się więc bać, że alarm wyrwie nas z łóżek, jeżeli nic się nie dzieje.

Czujniki czadu i gazu – kryteria wyboru

Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo nawet w przypadku braku zasilania z sieci, warto kupić czujniki posiadające zasilanie bateryjne. Czujnik czadu i gazu powinien posiadać atest, jeżeli go nie ma, możemy śmiało przyjąć, że jest to tania podróbka przez co jej wskazania mogą być fałszywe. Im głośniejszy sygnał powiadomień, tym większa gwarancja, że usłyszymy alarm w każdym pomieszczeniu w domu. Wybierając czujniki do użytku domowego warto także sprawdzić, jak montuje się dane urządzenie.

Reasumując:

Czujnik gazu oraz czujnik czadu nie może być nazywamy niepotrzebnym gadżetem. Czujniki te powinny być wyposażeniem każdego domu i mieszkania. To one gwarantują nam bezpieczeństwo, a nawet możemy im zawdzięczać życie.

Kategorie