Jak podłączyć płytę indukcyjną?

W obecnych czasach coraz częściej można zauważyć, że montuje się w kuchniach płyty indukcyjne. Są one bardzo estetycznym rozwiązaniem, które będzie świetnie prezentować się z blatem kuchennym. Sprawi, że kuchnia będzie kojarzyła się z nowoczesnym trendy. Zanim jednak podejmie się decyzję o kupnie i montażu, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami, jak podłączyć płytę indukcyjną, by działała bezproblemowo.

Najważniejsze informacje

Warto w pierwszej kolejności poznać typ posiadanej instalacji elektrycznej we własnym domu. Kluczowe jest przede wszystkim, by montowany sprzęt elektryczny posiadał odpowiednie zasilanie, aby uniknąć ewentualnych usterek całej instalacji, jak i podłączanego sprzętu. Mając już wiedzę o typie zasilania, można dostosować odpowiedni przewód, którym będzie podłączona płyta indukcyjna. W następnej kolejności pojawia się pytanie, jak podłączyć płytę indukcyjną, by przewód pasował do zasilania. Należy pamiętać, że przy instalacji 230 V powinno się użyć przewodu o przekroju 3×4 mm2. Natomiast do trójfazowej instalacji 400 V, należy wyposażyć się w przewód o przekroju 5×2,5 mm2.

Montaż samej płyty, jeśli chodzi o podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji elektrycznej, powinien być wykonywany najlepiej przez specjalistę. Powinno się jednak odpowiednio przygotować blat, by móc podłączyć płytę indukcyjną. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 60 cm, a grubość – 30-40 mm. Oczywiście powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury, ponieważ płyta indukcyjna może znacznie go nagrzewać.

Najczęstsze instalacje

Jeśli jednak chcemy podłączyć sami płytę indukcyjną, to z pewnością producent dołączy instrukcję obsługi. Zwykle jednak samodzielny montaż bez uprawnień kończy się utratą gwarancji, a warto być zabezpieczonym przed ewentualną usterką i dodatkowymi kosztami naprawy. Najbardziej powszechne jest podłączanie płyty indukcyjnej do instalacji 230 V, czyli do sieci jednofazowej. Płyta indukcyjna nie powinna być jednak zbyt obciążona przez inne urządzenia na tej samej fazie. Dołączona instrukcja obsługi pomoże w prawidłowej instalacji.

Jeśli płyta indukcyjna będzie wyposażona w trzy kable, to znaczy, że będzie przystosowana do instalacji 230 V. Jeśli natomiast płyta indukcyjna będzie wyposażona w pięć kabli, to znak, że powinno podłączyć się ją do instalacji trójfazowej. Jak jednak było już to wspomniane, instalacje płyty indukcyjnej powinien najlepiej wykonać specjalista, który będzie wiązał się z gwarancją prawidłowego montażu.

Kategorie