Płyn czy para wodna – czym wyczyścić swój piekarnik?

Użytkowanie każdego piekarnika wiąże się nieodłącznie także z ich czyszczeniem. Aby było ono jednak efektywne warto postawić na sprawdzone działania. No dobrze, ale jak go skutecznie wyczyścić i czy lepiej postawić na domowe sposoby, czy też na płyny do mycia piekarników? O tym piszemy poniżej w naszym poradniku!

Czyszczenie piekarnika parą wodną

Czyszczenie piekarnika parą wodną może być dobrym pomysłem na kompleksowe mycie. Tutaj jednak należy mieć na uwadze to, że taka metoda będzie skuteczna raczej wyłącznie w przypadku stosunkowo niewielkich zabrudzeń. Sprawę ułatwi też dedykowana w tym celu specjalna funkcja, w którą wyposażone są nowoczesne urządzenia tego typu. A co jeśli nasz piekarnik jej nie posiada? Nic straconego, gdyż wówczas wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać gorącą wodę, a następnie wstawić je do piekarnika nagrzanego na około 140 stopni. Po zakończeniu i ostygnięciu urządzenia całość wystarczy już tylko przetrzeć wilgotną szmatką, tak by usunąć wszelkie pozostałości.

Czyszczenie piekarnika płynami do mycia

W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń można postawić też na specjalistyczne płyny do mycia piekarników. Ich skład pozwala na usuwanie, nawet stosunkowo dużych osadów więc te specyfiki powinny poradzić sobie w każdej sytuacji. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, że aby ich używać bezpiecznie, trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie. Jak wszystkie inne środki chemiczne, także i Płyn do mycia piekarnika należy izolować od dzieci. Nie trudno bowiem sobie wyobrazić jak poważne konsekwencje mogłoby mieć dostanie się takiego środka w ręce ciekawskiego malucha.

Podsumowanie

Jak widać, metod na wyczyszczenie piekarnika jest co najmniej kilka. To która z nich będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od rodzaju i stopnia zabrudzenia. Bez względu jednak na to, którą z ich wybierzemy, to niech naszym priorytetem będzie zawsze skuteczność. Niedoczyszczony prawidłowo piekarnik nie tylko bowiem wygląda nieestetycznie, ale również zagraża naszemu zdrowiu.

Kategorie