Czym jest dom pasywny?

Moda na budowanie energooszczędne jest coraz większa i dzięki świadomości ludzi inwestorzy coraz chętniej budują domy pasywne. Dzięki budowie domów pasywnych można w przyszłość zaoszczędzić wiele pieniędzy, które zostały by przeznaczone na opłacenie rachunków, np. za prąd lub ogrzewanie.

Czym jest dom pasywny?

Budowanie pasywnych obiektów ma pozytywny wpływ na środowisko oraz wspomaga dbanie o ekologię. Domy pasywne mają skuteczną izolację termiczną, co ogranicza zapotrzebowanie budynku na energię. W domach pasywnych stosuje się ulepszone technologie wykorzystywane w budownictwie, które pozwalają na pozyskanie energii ze słońca lub wiatru. Obiektami pasywnymi mogą być przede wszystkim domy jednorodzinne, a także szkoły, hotele oraz zakłady przemysłowe. Budynki pasywne są także obiektami energooszczędnymi.

Dom pasywny projekt

Najważniejsze w budownictwie jest odpowiednie przygotowanie, ponieważ obiekt pasywny musi spełniać konkretne wymogi. Pierwszym krokiem jest wybranie działki, na której wybudowany zostanie obiekt pasywny. Ważne jest by działka znajdowała się w nasłonecznionym miejscu nie osłoniętym przez drzewa. Najczęściej część południowa budynku jest bardzo rozbudowana i wystawiona na czerpanie jak najwięcej słońca, dlatego często ściana ta jest przeszklona. Jeśli na działce mają znajdować się drzewa najlepiej aby były to drzewa iglaste i umieszczone powinny być na północnej stornie budynku, ponieważ pozwoli to ograniczyć uciekanie ciepła z domu w zimie. Ciekawy rozwiązaniem jest znalezienie działki, która ma delikatne nachylenie w stronę południową, ponieważ umożliwi to wybudowanie większej ściany południowej budynku i mniejszej północnej. Zabieg ten pozwoli na czerpanie jak najwięcej energii ze słońca i jak najmniejsze jej uciekanie przez północną ścianę domu. Dom pasywny projekt może być wykonany na indywidualne życzenie klienta, wówczas może on sobie wybrać odpowiednią działkę i dostosować do niej obiekt. Przy zdecydowaniu się na gotowy projekt trzeba liczyć się z tym, że jest on dedykowany konkretnej działce. Ograniczeniami są tylko fundusze, ponieważ gotowe projekty są tańsze od indywidualnych oraz to, że bryła budynku musi być jak najmniej skomplikowana.

Kategorie