Garść przydatnych informacji na temat tapetowania

Tapetowanie to zadanie, które można zrobić we własnym zakresie. Nie zawsze trzeba korzystać z pomocy profesjonalistów. Jak się kładzie tapetę? Co jest potrzebne? Poniżej garść podpowiedzi dla osób, którą chcą zrobić mały remont w swoim domu.

Akcesoria potrzebne do położenia tapety

Zanim zabierzemy się do pracy, musimy wybrać się na zakupy, podczas których koniecznie trzeba nabyć niezbędne akcesoria. Mowa tutaj na przykład o nożu do przycinania tapet, odpowiednim kleju oraz oczywiście samej tapecie.

Ważne, by dobrze przygotować ścianę, na której zostanie przyklejona tapeta. Od tego etapu zależy bowiem to, jak będzie prezentować się tapeta już po przyklejeniu. Jeżeli pod spodem będą różne nierówności, będą one bardzo widoczne i popsują efekt wizualny. W grę wchodzi zatem usuwanie szpachelką śladów kleju po wcześniejszej tapecie, odpadającego tynku, a także położenie gładzi gipsowej, gdy istnieje taka konieczność.

Jak się kładzie tapetę?

Gdy ściana jest odpowiednio przygotowana, można zabrać się do pracy, którą najlepiej robić we dwoje, ponieważ druga para rąk będzie przydatna na przykład podczas rozwijania tapety i dociskania jej do powierzchni ściany. Trudno poradzić sobie z tym we własnym zakresie, szczególnie jeżeli nie ma się zbyt dużej wprawy.

Istotne jest to, aby tapetę bardzo mocno dociskać do powierzchni ściany wcześniej pokrytej odpowiednim klejem. Trzeba robić to etapami, tak by tapeta przykleiła się na całej Polsce, nie pojawiły się wybrzuszenia i bąbelki powietrza. Gdy przyklei się jeden pas, na dole należy przeciąć go za pomocą specjalnego noża.

Dopasowywanie wzoru

Istotne jest odpowiednie dopasowanie wzoru, tak by przyklejane pasy tapety tworzyły spójną i piękną całość. Niektóre tapety łatwo dopasować, ponieważ deseń powtarza się w podobny sposób na powierzchni papieru.

Jeżeli wzór jest jednak bardziej oryginalny i wymaga większego kunsztu, lepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Niektóre tapety są bowiem bardzo drogie, a nawet jedna rolka to wydatek kilkuset złotych. W takiej sytuacji lepiej po prostu nie ryzykować.

Kategorie