Jaki kominek zamontować w domu?

Domek z kominkiem jest marzeniem wielu osób. Pozwala on na spędzanie miłych wieczorów przy trzaskającym ogniu w domowym zaciszu. Ponadto, odpowiednio dobrany, będzie stanowić główne źródło ogrzewania. Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele modeli kominków. Dlatego też, gdy podjęło się decyzję o jego zakupie, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Dom z kominkiem, czyli o czym należy pamiętać

Przy wyborze kominka należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Wyróżnia się kominki otwarte, jak i zamknięte. Te pierwsze nie można jednak traktować, jako główne źródło energii cieplnej w domu, bowiem nie są one w stanie ogrzać danego pomieszczenia przez długi czas. W kominkach otwartych, drewno dużo szybciej się spala. Ponadto, jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, a także wymagające regularnego doglądania. Domek z kominkiem zewnętrznym jest więc lepszą alternatywą. W zależności od rodzaju wkładu może on ogrzewać tylko jedno pomieszczenie, wykorzystuje on wówczas zwykły wkład kominkowy. Inną możliwością jest natomiast zastosowanie wkładu z systemem DGP, za pomocą którego można ogrzać część, a nawet cały dom. Wkład z płaszczem wodnym, ogrzeje cały dom oraz wodę użytkową.

Jak dokonać wyboru?

Wybór odpowiedniego wkładu zależy od preferencji osoby kupującej. Jednakże niezależnie od rodzaju kominka, dobrze, aby powietrze, które jest niezbędne do spalania, było pobierane z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wtedy kominek nie zużywa powietrza, które przed chwilą zostało ogrzane. W przypadku, gdy kupującemu zależy na dostarczeniu ciepła do kilku pomieszczeń w domu, warto zdecydować się na kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Gdy dom jest nieduży warto wybrać kominek z płaszczem wodnym. Stanowi on ekologiczne rozwiązanie. Niewątpliwie dzięki wkładom kominkowym efektywność grzewcza wzrasta diametralnie, dlatego też kominek otwarty jest dużo mniej wydajny. Może być stosowany jako element dekoracyjny.

Jaki kominek do domu parterowego, a jaki do piętrowego?

Wybór kominka zależy od kilku czynników, jednym z nich jest właśnie rodzaj domu, jaki ma on ogrzać. Kominek może być jednak zainstalowany, zarówno w domu parterowym, jak i piętrowym. W domach parterowych jest to dużo prostsze. W przypadku nowego domu, należy odpowiednio wcześniej podjąć decyzję, dotyczącą rodzaju kominka i uwzględnić go w projektach. Zawsze warto zwrócić uwagę na jego moc, szczególnie gdy będzie on głównym źródłem ciepła w domu. Istotna jest także sprawność grzewcza, gdyż mówi ona o tym, jak dużo ciepła dany kominek jest w stanie emitować.

Kategorie