Wybieramy żarówki LED do halogenów

Halogeny pojawiły się w polskich domach w latach dziewięćdziesiątych, jednakże dopiero w kolejnym dziesięcioleciu dość istotnie zyskały na popularności. Wtedy dość szerokim strumieniem zaczęły schodzić ze sklepowych półek i pojawiać się na sufitach i ścianach domów i mieszkań. Za ich nabywaniem przemawiały przede wszystkim: lepsza skuteczność świetlna i oszczędność energii. Nie bez znaczenia były także względy estetyczne i pewien powiew nowoczesności, jaki się z nimi wiązał.

LEDy wypierają halogeny

Technologia nie stoi jednakże w miejscu. Po roku 2010 bowiem na szturmem rynek i serca konsumentów zaczęły zdobywać diody LED i wszelkie systemy oświetleniowe oparte o tą technologię. Wraz z tym rozpoczęła się masowa wymiana halogenów – tak całych opraw, jak też jedynie żarówek.

I tutaj pojawia się cały szkopuł tej operacji, bowiem żarówki led od halogenów pozornie dość istotnie się różnią. Wiele osób ma więc obawę, czy da się zamontować żarówki LED do halogenów. Niesłusznie, bowiem żarówki LED do halogenów pasują idealnie. O ile oczywiście zakupów dokonuje się z głową i wcześniejszym rozmysłem.

Grunt to przyjrzeć się zawczasu

Żarówki halogenowe LED, czyli najczęściej elementy oświetleniowe przeznaczone do montażu w specjalnych, przyciągających oko reflektorkach halogenowych, spełniają swoją funkcję co najmniej równie dobrze jak zwykłe halogeny. Do tego są o wiele oszczędniejsze, a ich zakup nie jest trudnym zadaniem.

Trzeba jednakże uprzednio dokładnie przyjrzeć się rodzajowi oprawy, z jaką mamy do czynienia, a w szczególności rodzajowi przyłącza, w którym umieszczana jest żarówka. Istnieje bowiem bardzo wiele rodzajów tego typu przyłączy, przez co nietrudno o pomyłkę przy zakupie, co będzie skutkowała koniecznością powrotu do sklepu i zmierzenia się z uciążliwą procedurą zwrotu towaru.

Nie tylko rodzaj przyłącza

Zakupując żarówki halogenowe LED należy mieć także na uwadze fakt, iż oprawy halogenowe mają określoną moc maksymalną żarówki, jaką można w niej umieścić. Zakupienie zatem żarówki o zbyt dużej mocy może skończyć się bezpowrotnym uszkodzeniem oprawy.

Oczywiście w przypadku żarówek LED ich moce znamionowe są o wiele niższe przy takiej samej mocy świetlnej jak w przypadku żarówek halogenowych, jednakże warto tutaj dmuchać na zimne i odpowiednio dokładnie przyjrzeć się parametrowi mocy przed dokonaniem zakupu.

Kategorie