Jakie rodzaje detektorów gazu można znaleźć?

Detektor gazu to urządzenie, które służy do kontrolowania stałego stężenia niebezpiecznych gazów lub pary. Skonstruowany jest on tak, że w swoim najbliższym otoczeniu wykrywa przekroczenie niedozwolonej kondensacji gazów, a następnie sygnalizuje to informując o zagrożeniu.

Rodzaje detektorów gazu

Istnieją urządzenia przenośne oraz stałe. Pierwszy rodzaj można podzielić jeszcze na detektory jednogazowe oraz wielogazowe. Detektor jednogazowy wykrywa, jak sama nazwa wskazuje jeden rodzaj gazu. Jest to urządzenie o niewielkich rozmiarach, a więc może być noszone przy odzieży roboczej. Można wyróżnić jeszcze detektory do ograniczonego użycia, które mierzą gazy standardowe oraz wielokrotnego użycia. Urządzenia wielogazowe w zależności od modelu mogą mierzyć nawet jednocześnie 7 substancji.

Urządzenia stacjonarne stosowane są przeważnie w zakładach przemysłowych, w których kontakt z niebezpiecznymi gazami jest na porządku dziennym. Na rynku pojawiły się już także detektory gazu bezprzewodowe, które sprawdzą się w zakładach, w których instalacja tradycyjnych detektorów jest niemożliwa lub zbyt kosztowna.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu detektora?

Detektor gazu to urządzenie, które przede wszystkim powinno być solidnie wykonane. Jego wytrzymała konstrukcja pozwoli na korzystanie z niego nawet w bardzo ciężkich warunkach. Oczywiście należy kupić urządzenie, które spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Detektor gazu musi być także czytelny i prosty w obsłudze. Oczywiście należy dobrać go do indywidualnych potrzeb. Musi być dostosowany do warunków w jakich będzie używany. Nie wolno pominąć kwestii obecności innych gazów, które mogą zakłócać pomiar. Istotny jest także zakres pomiarowy oraz sposób archiwizacji danych.

Jak zainstalować detektor w mieszkaniu w przypadku gazu ziemnego lub tlenku węgla?

Oba gazy są lżejsze od powietrza, dlatego gromadzą się w górnych partiach pomieszczenia. Wlot czujnika powinien w przypadku gazu ziemnego być umieszczony pod sufitem. W przypadku tlenku węgla najlepiej umieścić wlot na wysokości od 1,5 do 2 m od podłogi.

Czujnik nie powinien być umieszczony dalej niż 6 m od źródła gazu. Na drodze pomiędzy miejscem, z którego może wyciekać gaz, a czujnikiem nie powinno być żadnych przeszkód, które mogą zakłócać pomiar.

Detektor gazu dostępny jest w oferciepascalpolska.pl.

Kategorie