Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Wiele klientów już na etapie zakupu płyty indukcyjnej obawia się czy poradzi sobie z samodzielnym jej podłączeniem we własnej kuchni. Wiele osób korzysta z pomocy fachowców (elektryków), którzy niestety nie zawsze dysponują czasem oraz potrafią słono sobie policzyć za taką usługę. Dlatego też, poniżej przedstawiamy krótki poradnik krok po kroku, jak podłączyć płytę indukcyjną. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne przedsięwzięcie i niewątpliwie wielu mężczyzn szybko sobie z nim poradzi.

Płyta indukcyjna

Po zakupie płyty indukcyjnej, warto ją rozpakować w domu i dokładnie zapoznać się z instrukcją jej podłączenia, która zazwyczaj dołączona jest do naszego zakupu przez producenta. Płyta indukcyjna może mieć różne fazy, zabezpieczania a nieprawidłowe jej podłączenie skutkować będzie tym, że albo cała płyta albo poszczególne jej „palniki” po prostu nie będą działać lub co gorsza ich działania będzie przerwane. Dlatego też powoli i precyzyjnie należy dokładnie zapoznać się z kablami oraz wskazówkami, które zawarł producent.

Jak podłączyć płytę indukcyjną – krok po kroku?

Jeżeli nasz zakup jest już w domu i mamy miejsce przygotowane pod nią – czyli w naszym blacie została już wycięta przez nas odpowiednia dziura na nią – delikatnie i precyzyjnie umieszczamy nasze urządzenie w otworze. Nie należy jeszcze całości dosuwać do ściany, gdyż teraz będzie podłączać urządzenie według schematu. Wielu producentów taką instrukcję dołącza do płyty. A co się na niej znajduje? Zazwyczaj w formie obrazkowej dokładnie wyszczególnione jest, które kable i przewody należy ze sobą połączyć.

Warto przed przystąpieniem do działania wyłączyć prąd w danym pomieszczeniu i spokojnie przyłączyć konkretne fazy do siebie (odpowiednimi przewodami). Po połączeniu odpowiednich przewodów ze sobą należy włączyć prąd i sprawdzić, czy płyta działa. Warto także postawić garnek z wodą na konkretne „palniki” by mieć pewność, że każdy grzeje odpowiednio i że nie ma żadnych spadków napięcia podczas jej pracy. Jeżeli można wykonać wszystkie opcje z instrukcji, wówczas możemy mieć pewność, że nasza płyta indukcyjna została podłączona prawidłowo.

Jak się okazuje, podłączenie płyty indukcyjnej zajmuje około 20 – 30 minut. Warto podejść do tego zadani powoli i z precyzją, gdyż płyta musi być odpowiednio podłączona do naszej elektryki, by działała długo i nienagannie. W przypadku problemów zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnego fachowca – elektryka, który za taką usługę liczy około 200 – 300 zł (plus koszt dojazdu).

Kategorie