Pościel bawełniana – jak o nią dbać?

Pościel i prześcieradło bawełniane to produkty, od których często w dużym stopniu zależy sen i odpoczynek. Elementy te wymagają zatem odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc wiedzieć, jak przechowywać, czyścić czy prasować pościel.

Przechowywanie pościeli

Aby mieć pewność, że używana pościel nie zniszczy się zbyt szybko, należy zwrócić uwagę sposób jej przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczanie jej każdego dnia po przebudzeniu w schowku i wyjmowanie dopiero podczas wieczornego ścielenia łóżka. Nie każdy jednak ma taką możliwość – wówczas prześcieradło bawełniane i pościel należy przykryć kocem lub narzutą. W ten sposób materiały nie ulegają w ciągu dnia zabrudzeniom. Jeśli chodzi o dodatkowe komplety pościeli, które nie są aktualnie użytkowane, najlepszym pomysłem będzie przechowywanie ich w szafce lub w jakimś pojemniku (istotne, by było to suche miejsce). Warto wybrać większe półki, na których poszewki czy prześcieradła bawełna nie zostaną upchnięte, ale będą miały dostęp do powietrza. Wszystkie elementy powinny być wcześniej starannie złożone.

Pranie pościeli i prześcieradeł

Najwięcej pytań dotyczy tego, jak prać i suszyć prześcieradła bawełniane i pościel. Na pewno należy zapoznać się z informacjami od producenta (powinny znajdować się na opakowaniu i na metce). Dzięki temu można uniknąć zniszczenia pościeli czy pozbawienia jej odpowiedniego koloru. Prześcieradła bawełna na szczęście łatwo jest utrzymywać w czystości. Zwykle pierze się je w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza, choć tkanina dobrze radzi sobie również przy 60 stopniach. Należy również wspomnieć, że nową pościel i prześcieradło bawełniane powinno się wyprać jeszcze przed pierwszym użytkowaniem. Materiały te miały przecież podczas produkcji styczność z wieloma ludźmi i urządzeniami. Warto zatem wrzucić je do pralki od razu po ich zakupieniu.

Prasowanie

Wiele osób zastanawia się, czy pościel i prześcieradła bawełniane powinno się prasować. Tak naprawdę nie ma takiej konieczności, choć z pewnością tkaniny wyglądają estetyczniej, jeśli miały kontakt z żelazkiem. Część użytkowników omija ten etap, zadowalając się efektami równomiernego rozwieszenia pościeli przy suszeniu. Osoby, które zdecydują się jednak na prasowanie prześcieradeł czy poszewek żelazkiem, powinny sprawdzić informacje na metce odnośnie zastosowania odpowiedniej temperatury urządzenia.

Kategorie