O czym pomyśleć projektując kuchnię?

W dzisiejszych czasach prawie każdej osobie zależy na tym, by każde pomieszczenie w domu było zaprojektowane modnie i estetycznie. Chętnie spędzamy czas wybierając hokery kuchenne, stoły do jadalni czy sofy do salonu i zastanawiając się, które będą najlepiej pasować do naszego domu czy mieszkania. O czym należy pamiętać projektując kuchnię?

Przestrzeń to podstawa

Niewielu z nas ma w kuchni nieograniczoną przestrzeń, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Jeśli chodzi o to pomieszczenie, niezwykle ważne będą przemyślane decyzje, dzięki którym nawet niewielka powierzchnia może być doskonale wykorzystana. Warto pomyśleć o sprytnie ukrytych szafkach czy też wybrać hakery do kuchni zamiast zajmujących więcej przestrzeni krzeseł. Należy pamiętać również, że poza blatami, szafkami i sprzętem AGD, w kuchni musimy zmieścić się także my lub nasza rodzina, dlatego bardzo ważną kwestią będzie pozostawienie sobie odpowiedniej ilości przestrzeni na swobodne poruszanie się podczas gotowania.

Funkcjonalność przede wszystkim

Choć decyzje estetyczne, takie jak wybór najładniejszych hokerów czy materiału na blaty, jest prawdopodobnie najbardziej pociągający w procesie projektowania, warto pamiętać również o funkcjonalności. W kuchni będziemy korzystać z wielu sprzętów i narzędzi, takich jak kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, sokowirówka czy toster. Dlatego też dobrze jest upewnić się, że będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca, by schować nasze narzędzia. Niektóre z nich można sprytnie zabudować (np. kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę), a w wypadku innych, warto skorzystać z nowoczesnych, dobrze przemyślanych szaf i szuflad. Podobne rozwiązania można zastosować w wypadku mebli – hokery kuchenne można na przykład wstawić pod wyspę lub blat, gdy nie są aktualnie potrzebne.

Jak dokonać wyboru?

W dzisiejszych czasach dla wielu osób wybór jest zbyt duży – krzesła barowe drewniane czy metalowe? Fronty szafek błyszczące czy matowe? Odpowiedź na te pytania jest zwykle znacznie prostsza, niż myślimy. Niezależnie od tego, czy wybieramy hakery do kuchni, stół czy kolor szafek, należy kierować się przede wszystkim swoim gustem. Dla niektórych z nas nowoczesna, minimalistyczna kuchnia będzie spełnieniem marzeń, a inni poczują się dobrze w bardziej klasycznej.

Kategorie