Sprzątanie domu

Zazwyczaj chcemy, aby dom lśnił czystością przy jak najmniejszym nakładzie czasu. Jest to możliwe jedynie przy odpowiednim doborze środków oraz przyborów do sprzątania. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi mopów, bez których współczesna pani domu nie wyobraża sobie już zmywania podłogi.

Wybór mopów na rynku

Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych udogodnień, aby sprzątanie było wydajniejsze, przyjemniejsze, a także krótsze. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania wszelkiego typu, od tradycyjnych po te najbardziej nowoczesne.

Przy wyborze idealnego mopa trzeba wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, a w zasadzie potrzeby naszej podłogi. Z jakiego materiału jest wykonana? Jak duża jest jej powierzchnia? Jak często będzie sprzątana? Jaki mamy budżet przeznaczony na akcesoria do mycia podłogi? Od tych wszystkich czynników zależy, na jaki mop się zdecydujemy.

Rodzaje mopów

Gdy już odpowiemy sobie na wyżej postawione pytania, spróbujmy dowiedzieć się, z czego możemy wybierać.

Najprostszym i najdłużej już obecnym na rynku jest mop sznurkowy. Jego końcówka powinna być wykonana z materiałów naturalnych, które dobrze wchłaniają wodę. Do tego rodzaju mopa jest potrzebne specjalne wiadro z koszykiem, umożliwiające pozbycie się nadmiaru wody. Mop sznurkowy jest najtańszy, ma jednak swoje wady – mycie nie jest zbyt dokładne, często pozostają smugi, a końcówka łatwo ulega uszkodzeniu i wymaga wymiany na nową.

Mop płaski

Higieniczne mycie zapewni mop ze zdejmowaną końcówką, którą można uprać w pralce. W ten sposób skonstruowany jest mop płaski. Na kiju montowane są specjalne uchwyty do mopa, które zapewniają wygodne i praktyczne zamocowanie wkładu. Wkłady są najczęściej mocowane za pomocą rzepów, kieszeni z materiału lub specjalnych zaczepów.

Uchwyty do mopa powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne powstające podczas sprzątania. Tego rodzaju mop jest trochę droższy, ale zdecydowanie trwalszy. Wymaga on również specjalnego wiadra z wyżymarką do mopa płaskiego.

Mop parowy

Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologia. Wybraną końcówkę podłącza się do uchwytu do mopa i można nim sprzątać zarówno parkiety, płytki, jak i dywany. Minusem tego rodzaju sprzętu jest wyłącznie cena, która zaczyna się od kilkuset złotych w górę. Warto jednak taki zakup potraktować jako inwestycję w czysty i higieniczny dom oraz przyjemność sprzątania.

Kategorie