Miedzionikiel. Materiał, który można wykorzystywać do różnych celów

Stop nazywany miedzioniklem kojarzony jest przede wszystkim z materiałem wykorzystywanym przy produkcji monet. Tak oczywiście też jest. Miedzionikiel o wysokiej zawartości miedzi i niklu rzeczywiście służy do tych celów. Nie każdy jednak wie, ze miedzionikiel można wykorzystać także w wielu różnych branżach.

Cechy miedzioniklu

Z uwagi na wysoką zawartość tych metali, jest to stop bardzo odporny na korozję. Nie koroduje pod wpływem warunków atmosferycznych, ale także z innych powodów. Może mieć – na przykład – kontakt z wodą morską, a także z kwasami powodującymi korozje i także będzie na nią odporny. Z tego między innymi powodu miedzionikle chętnie wykorzystuje się do produkcji rurociągów, którymi popłyną płyny korozyjne, a także w produkcji instalacji klimatyzacyjnych.

Dużą zaletą miedzioniklu jest jego twardość, a jednocześnie ciągliwość. Elementy z niego wytworzone charakteryzują się dużą twardością, a z uwagi na to, że Miedzionikiel jest stopem ciągliwym, produkuje się je bardzo łatwo. Plusem miedzioniklu są też dobre właściwości mechaniczne. Tu jednak pewnym ograniczeniem jest temperatura. Ten stop ma dobre właściwości mechaniczne, ale do temperatury 350 stopni Celsjusza.

W jakiej formie jest dostarczany?

Jeśli stop ma służyć do dalszej obróbki, musi być dostarczany w określonej formie. W przypadku miedzioniklu najpopularniejsze formy to blacha, pręty lub rury. Co ważne, mogą to być blachy, pręty czy też rury o dowolnych wymiarach. Rzecz jasna, klient zainteresowany zakupem produktów lub półproduktów z miedzioniklu, może zaznaczyć w zamówieniu z jakiego konkretnie stopu mają być one wykonane. Najpopularniejsze stopy miedzioniklu zawierają odpowiednio 95, 90 lub 70 procent miedzi i 5,10 lub 30 procent niklu. W stopie mogą też występować inne metale. Możliwe jest dodanie do stopu miedzioniklu takich metali jak aluminium, żelazo czy mangan. W zależności od tych dodatków, można materiał wykorzystać do różnych celów. Dla przykładu, te z dużą ilością manganu mogą posłużyć do produkcji instalacji klimatyzacyjnych, a te z żelazem do produkcji rurociągów do płynów korozyjnych.

Kategorie