Ekologiczne sprzątanie

Sprzątanie to jedna z czynności, które wykonujemy na co dzień, dlatego warto zastanowić się, jakiego rodzaju środków czystości używamy. Dowiedz się, czy chemiczne środki do czyszczenia powierzchni są lepsze od naturalnych, i poznaj kilka domowych metod na walkę z brudem.

Szeroki wybór

W sklepach znajdziemy szeroki asortyment środków czystości, przeznaczonych do różnego rodzaju powierzchni i zabrudzeń. Warto zwrócić uwagę, że jest to w dużej mierze chwyt marketingowy. Znakomitą większość rzeczy, które znajdują się w naszych domach, możemy skutecznie myć ciepłą wodą z naturalnym mydłem lub dobrej jakości płynem do mycia naczyń.

Inaczej sprawa ma się z produktami do prania. Różne włókna, szczególnie te bardziej ekskluzywne, mają różne wymagania i mogą ulec uszkodzeniom przez zbyt agresywne środki piorące, natomiast innych nie dopierzemy delikatnymi środkami. Należy pilnować właściwego dozowania środków piorących, ponieważ wiele z nich jest sprzedawanych w formie koncentratu.

Naturalne czy chemiczne?

Ekologiczne Środki do czyszczenia powierzchni są często nieco droższe i mają delikatniejsze działanie. Jednak właśnie dzięki temu są lepsze dla alergików i nie wywołują podrażnień skóry. Chemiczne środki czystości często zawierają substancje o agresywnym działaniu, które są niekorzystne dla użytkowników oraz środowiska.

Jeśli chemiczne środki do czyszczenia powierzchni dostaną się do wody czy gleby, mogą uszkadzać albo wręcz działać biobójczo na żyjące tam organizmy. Nie wspominając o ich drażniącym wpływie na naszą skórę i możliwości zatrucia, jeśli zostaną przypadkowo spożyte, na przykład przez dzieci.

Domowe sposoby

Wiele produktów obecnych w naszych gospodarstwach domowych może nam pomóc w walce z brudem. Alkohol jest rozpuszczalnikiem tłuszczów, podobnie jak mydło, dzięki czemu niektóre zabrudzenia możemy usunąć, przecierając je spirytusem albo czystą wódką.

Do czyszczenia powierzchni, które wymagają szorowania, możemy użyć sody oczyszczonej. Zdrapuje ona brud a dodatkowo rozpuszcza go, tworząc silnie zasadowe środowisko. Olejki eteryczne działają antybakteryjnie i antywirusowo, a dodatkowo pięknie pachną.

Kategorie