Jak wybrać praktyczne i nastrojowe oświetlenie sypialni?

Sypialnia to pokój, w którym relaksujemy się po trudach dnia. Warto zadbać, by oświetlenie wewnętrzne sprzyjało wypoczynkowi. Trzeba jednak pamiętać, że sypialnia również potrzebuje jasnego, praktycznego oświetlenia. Jak zaplanować oświetlenie sypialni, by było idealne do odpoczynku?

Żyrandol – najważniejszy element

Planując oświetlenie wewnętrzne trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym ma wisieć żyrandol. Nie, nie musi wisieć na środku pokoju, tak jak się do tego przyzwyczailiśmy!

Wybierając miejsce, w którym zamontujemy żyrandol koniecznie trzeba pod uwagę wziąć wielkość sypialni. W dużym pomieszczeniu można powiesić 2 żyrandole na krańcach pokoju, w mniejszym lampa sufitowa może zawisnąć bezpośrednio nad łóżkiem, które jest najważniejszym miejscem sypialni.

Wybierając oświetlenie górne do sypialni warto skoncentrować się na żyrandolach tekstylnych. Klosz z materiału sprawia, że światło jest miękkie i przyjemne. Dodatkowo pada do góry, czyli nie oświetla intensywnie pokoju. Ostre światło w strefie relaksu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Delikatne oświetlenie

Oświetlenie wewnętrzne w sypialni powinno być delikatne i nastrojowe, co nie znaczy, że nie są potrzebne miejsca, które są dobrze doświetlone.

W pobliżu łóżka powinny znaleźć się dodatkowe lampki, które umożliwią wieczorne czytanie. Można wykorzystać kinkiety zamontowane nad łóżkiem, lampki stołowe, które umieścimy na szafce nocnej lub lamę podłogową, która stanie za wezgłowiem łóżka.

Planując oświetlenie wewnętrzne w sypialni warto również dobrze doświetlić toaletkę. Idealnie sprawdzą się w tym miejscu kinkiety. Koniecznie muszą zostać umieszczone po obu stronach lustra. Górne oświetlenie lustra nie jest dobrym pomysłem, gdyż niezbędne jest światło umieszczone na wysokości twarzy.

Wybierając światło do toaletki trzeba skoncentrować się na barwie światła. Wybierając chłodne barwy światła ok. 5000 – 6500 K i wskaźnik oddawania barw Ra co najmniej 80% uzyskamy światło, które pozwoli na stworzenie naturalnego makijażu bez efektu przerysowania.

Kategorie