Jak zapobiec niszczeniu drewnianej podłogi?

Wiele osób decyduje się na założenie w swoich domach podłogi wykonanej z drewna. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który ociepla wnętrze i dodaje mu niebywałego uroku. Jednak o drewnianą podłogę należy odpowiednio dbać, by przez wiele lat nadawała pomieszczeniu świetnego charakteru. Czynniki niszczące podłogi drewniane to przede wszystkim woda i mechaniczne uszkodzenia, powstałe na skutek nieprawidłowego użytkowania, na przykład przy okazji przesuwania ciężkich mebli. Dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, by cieszyć się podłogą drewnianą.

Co niszczy podłogi? – czynniki

Podłogi wykonane z drewna nadal są bardzo popularne wśród inwestorów i często są elementem wykończenia salonów, gabinetów lub sypialni. Drewno pasuje niemalże do każdych dodatków, więc osoby posiadające podłogi drewniane mają wielkie pole do zaaranżowania swoich pomieszczeń. Niestety mimo świetnego aspektu wizualnego drewno musi być odpowiednio pielęgnowane i należy dbać o to, by nie było narażone na czynniki niszczące. Tylko w ten sposób można uniknąć ewentualnych uszkodzeń podłogi.

Osoby posiadające zwierzęta powinny pamiętać o tym, iż na drewnianej podłodze mogą pojawić się zadrapania i zarysowania powstałe w wyniku chodzenia zwierzęcia po strukturze drewna. Ponadto w przypadku przesuwania mebli warto robić to bardzo delikatnie, by nie spowodować nieodwracalnych uszkodzeń w drewnie. Niestety rysy i zadrapania są widoczne w strukturze drewnianej podłogi i często rzucają się w oczy, co oczywiście pomniejsza znacząco jej urok.

Drewniana podłoga musi być na bieżąco czyszczona. Nie można pozostawiać na jej powierzchni osadzonego pyłu lub kurzu, gdyż wraz z chodzeniem będzie on wciskał się w strukturę drewna i powodował delikatne uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem są odkurzacze posiadające turbo szczotki, czyli szczotki wyposażone w dodatkowe, prowadzące kółka, dzięki którym podczas odkurzania podłoga nie rysuje się. W przypadku rozlania napojów na powierzchnie podłogi ważne jest to, by szybko sprzątnąć to zabrudzenie. Niestety takie plamy również mogą powodować uszkodzenia powierzchni. Dobrym pomysłem może być kupno dywanu w miejscu, gdzie dochodzi do najczęstszych zachlapań na podłodze, na przykład pod stołem. Taki dywan oprócz swojej funkcjonalności może stać się przepięknym elementem aranżacji wnętrza.

Negatywny wpływ wody na drewniane podłogi – co warto wiedzieć?

Mycie podłóg drewnianych powinno odbywać się z użyciem najmniejszej z możliwych ilości wody. Woda bowiem działa niszcząco na drewno. Jej duże ilości mogą spowodować pęcznienie desek i trwałe uszkodzenia podłogi.

Osoby, które posiadają drewniane podłogi w swoich domach muszą stosować się do prostych zasad, by cieszyć się świetnym jej wyglądem przez długi czas.

Kategorie