Podłogi drewniane – jak można o nie zadbać?

Wybór odpowiedniej podłogi do domu jest bardzo ważny. Dobrze jest jednak wybrać takie podłogi, które są odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Warto zatem wiedzieć, co niszczy podłogi i w których pomieszczeniach sprawdzi się dany model podłogi.

Jaki jest Wpływ wody na drewniane podłogi?

Drewniane podłogi przepięknie wyglądają, jednak można się liczyć także z tym, że wilgoć lub nadmiar wody może je z czasem zniszczyć. Dlatego też należy ograniczać czynniki niszczące podłogi, by można było cieszyć się drewnianym podłożem przez wiele lat. Warto pamiętać, że nadmiar wody może spulchnić drewno i w efekcie panele zaczną się odrywać.

Jak można zabezpieczyć drewnianą podłogę przed zniszczeniem?

Przede wszystkim dobrze jest, aby od razu wycierać wodę, gdy się rozleje po podłodze. Warto też używać specjalnych środków do mycia drewnianych podłóg, które chronią ją przed różnymi szkodami. Dobrze jest także raz na kilka lat impregnować oraz olejować drewniane posadzki, dzięki czemu wzmacnia się przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby zniszczyć przepiękną podłogę.

Gdzie można dostać środki do impregnacji drewnianych podłóg?

Środki, którymi impregnuje się drewniane podłogi, dostępne są najczęściej w sklepach z podłogami czy w sklepach meblowych. Dobrze jest też dodać, że tego rodzaju sklepy działają zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Dzięki temu można bez problemu wybrać środki, które będą spełniały wszystkie potrzeby, a jeśli kupuje się przez sklep online, to można dokonać zakupu bez wychodzenia z domu.

Jak często należy impregnować lub olejować podłogę?

Wszystko zależy od tego, jak podłoga jest często używana. Gdy jest to podłoga w kuchni, w salonie czy w sypialni, to dobrze jest powtarzać zabieg impregnacji co trzy lub cztery lata. Co ważne, impregnację można wykonać samodzielnie lub można także zamówić specjalistów, którzy zrobią to szybko i dokładnie. Decydując się na drewniane podłogi, należy mieć na uwadze, że zabieg impregnacji będzie trzeba regularnie powtarzać, by podłoga mogła być w świetnym stanie przez wiele lat.

Drewniane podłogi mają swój niesamowity urok i zapach, jednak trzeba pamiętać, że należy o nie dbać o wiele bardziej niż o podłogi wykonane z płytek. Warto też pamiętać, że tego rodzaju podłogi można wybrać pod względem koloru.

Kategorie