Czy warto kupić drzwi tarasowe przesuwne?

Drzwi tarasowe przesuwne zyskują coraz większą popularność. Czy jednak faktycznie warto wymienić klasyczne drzwi balkonowe na drzwi przesuwne? Przed zakupem należy zdać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy.

Zalety drzwi tarasowych przesuwnych

Główną zaletą jest to, że nie otwierają się w ten sam sposób co klasyczne drzwi. Sprawia to, że w ich pobliżu nie musi być wiele wolnej przestrzeni. Skrzydło drzwi nie porusza się po łuku, więc te nie uderzą w nic, co znajduje się nieopodal. Dzięki temu spokojnie można postawić obok nich wazon lub inną ozdobę.

Ponadto drzwi tarasowe przesuwne zazwyczaj są szersze niż klasyczne drzwi balkonowe. Sprawia to, że pozwalają na bardziej swobodny dostęp do tarasu, a na dodatek dostarczają więcej światła do pomieszczenia.

Poza tym trzeba podkreślić dużą estetykę takiego rozwiązania. Tarasowe drzwi przesuwne wpasują się nie tylko w nowoczesne wnętrze, a to przez to, że ramy drzwi można zakupić w różnych barwach oraz tworzone są one z różnych materiałów.

Typy drzwi tarasowych przesuwnych

Drzwi PSK działają za pomocą mechanizmu podnoszono-przesuwnego. Nazwa doskonale obrazuje sposób otwierania drzwi. Należy przekręcić klamkę, lekko unieść drzwi i przesunąć do takiego momentu, do którego chcemy. Skrzydło takich drzwi można również uchylać jak klasyczne drzwi balkonowe. To rozwiązanie pozostawia plus drzwi balkonowych oraz dodaje estetykę i funkcjonalność drzwi przesuwnych.

Popularny typ drzwi tarasowych przesuwnych to również drzwi typu HST. Ich skrzydła znajdują się na osobnych prowadnicach, dzięki czemu każde z nich może osiągać nawet trzy metry szerokości. Po przesunięciu drzwi te znajdą się przed drugim skrzydłem. Zastosowany mechanizm sprawia, że tutaj nie jest potrzebna żadna siła, by otworzyć drzwi. Co więcej, można zakupić nawet takie, które otwierane są za pomocą pilota. Korzyści związane są jednak z wyższą ceną.

Tańsze od drzwi typu HST są drzwi typu HKS, które wymagają już użycia nieco siły, przez to, że bazują na mechanizmie podobnym do drzwi typu PSK. Jednocześnie szerokość skrzydła tych drzwi nie może być tak duża jak drzwi typu HST. Nie każdy jednak potrzebuje skrzydła o szerokości trzech metrów.

Czy warto kupić drzwi tarasowe przesuwne?

Tarasowe drzwi przesuwne coraz skuteczniej wypierają klasyczne drzwi balkonowe. W przypadku posiadania dużego pomieszczenia, z którego przechodzi się na taras, jest to rozwiązanie, które daje wiele nowych możliwości. Sprawdzi się również w mniejszych wnętrzach, jednak ich zastosowanie może nie być aż tak efektowne.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych potrzeb. To rozwiązanie na pewno zapewnia dużą wygodę użytkowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

Kategorie