Jak wybrać kuchnię indukcyjną?

W przypadku remontu kuchni czy budowy nowego domu, spora część użytkowników decyduje się na kuchnię indukcyjną. Jak dokonać wyboru tej najlepszej? Czym się kierować przy zakupie? To ważne, ponieważ na rynku mamy naprawdę spory wybór tych sprzętów.

Jakie funkcje powinna posiadać kuchnia indukcyjna?

Niezależnie od tego czy wybór padnie na kuchnię indukcyjną wolnostojącą czy też płytę grzewczą, warto zwrócić uwagę na kilka niezbędnych funkcji. Podstawowe to rozpoznawanie wielkości naczynia i wykrywanie jego obecności. Dzięki temu pole niejako dopasowuje się do potrzeb. Bardzo wygodne jest też programowanie czasu pracy, po którym kuchnia indukcyjna wolnostojąca lub płyta same się wyłączają.

Wystarczy nastawić odpowiednią ilość minut i zająć się czymś innym zaś dźwięk poinformuje o zakończonym gotowaniu, pole samo się też wyłączy. Kolejne ważne funkcje to booster, który zwiększa moc pola grzewczego oraz blokada, pozwalająca uniemożliwić przypadkowe włączenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchni indukcyjnej wolnostojącej lub do zabudowy?

Na pewno ważna jest ilość pól grzewczych. Dla małych gospodarstw domowych sprawdzą się nawet płyty do zabudowy mające jedynie dwa pola. Zazwyczaj kuchnia indukcyjna wolnostojąca i większość płyt grzewczych posiada jednak cztery pola. Płyta może mieć także różne kształty, ale najwygodniejszym jest kwadrat.

Ogromne znaczenie ma kwestia zasilania. Niektóre płyty mają ogromny pobór mocy, więc niekoniecznie będą nadawać się do bloku, w którym nie ma układu trójfazowego. Warto przy też okazji sprostować także pewien mit, ponieważ do podłączenia płyty indukcyjnej nie jest niezbędna siła.

Co trzeba wiedzieć o używaniu płyty indukcyjnej?

Ważne, by była ona zupełnie czysta i sucha, gdy przystępuje się do jej użytkowania. Także dno garnka musi być suche. Ponadto trzeba wiedzieć, że płyta wytwarza pole magnetyczne. Niektóre osoby, na przykład te posiadające rozrusznik serca czy pompę insulinową powinny zasięgnąć rady swego lekarza, czy mogą bezpiecznie używać tego sprzętu.

Trzeba także pamiętać, że do używania na kuchni indukcyjnej niezbędne są specjalne garnki z odpowiednim dnem.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na Lofra.pl

Kategorie