Jak wybrać idealną lampę retro?

Styl retro łączy w sobie różne trendy, które obowiązywały w dawnych czasach – głównie latach 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Wśród wszechobowiązującego wtedy kolorowego miszmaszu, przez niektórych nazywanego po prostu kiczem, wciąż można znaleźć pewne ciekawe elementy, takie jak żyrandole retro, które dziś potrafią pięknie połączyć się ze znacznie nowocześniejszymi od nich, bardziej współczesnymi przestrzeniami.

Cechy szczególne

Aby lampa retro z dawnych lat mogła przetrwać aż do dziś, jej jakość wykonania musi być utrzymana na najwyższym poziomie. Rzeczy tego rodzaju są zwykle długowieczne. Oczywiście nawet w dawnych latach posługiwano się pewnymi średnio wartościowymi tworzywami sztucznymi, takimi jak chociażby plastik, ale takie lampy w stylu retro stworzone z plastiku już dawno temu zostały zniszczone, więc dziś w sklepach raczej się ich nie znajdzie. Prawdziwa wartościowa lampa retro będzie natomiast pięknie się starzeć. Po jakimś czasie jej wizerunek na pewno delikatnie się zmieni (materiał się zetrze, a kolor delikatnie wypłowieje), ale to wcale nie musi obniżyć jej wartości, bo może stać się wręcz przeciwnie – dzięki tym zmianom zyska ona nowe życie!

Wisząca, plafon czy kinkiet?

W zależności od typu i wielkości pomieszczenia inny rodzaj oświetlenia może do niego pasować. Najpierw trzeba więc zwrócić uwagę na potrzeby konkretnego wnętrza, by dopiero potem dobrać do niego idealne lampy retro. Jakie mogą one być? Wybór jest taki sam jak w przypadku każdej innej stylistyki – lampami w stylu retro mogą być żyrandole, proste lampy wiszące, nieco nowocześniejsze w formie plafony albo lampy biurowe czy kinkiety. Każda opcja jest dobra. Wszystkie te lampy retro mogą być użyteczne, o ile pojawią się we właściwym dla nich miejscu. Dopełnieniem dla salonu stanie się komplet składający się z żyrandola retro i paru kinkietów, ozdobą kuchni – klasyczna lampa wisząca zawieszona nad stołem, a z kolei biały plafon o mosiężnych elementach wykończeniowych stworzy piękny kontrast dla super nowoczesnej sypialni.

Uzupełniające elementy

Lampy w stylu retro na ogół są wyposażane wyłącznie w jedno źródło światła, jednakże od tej reguły istnieją pewne drobne wyjątki. Właśnie te wyjątki sprawdzają się w miejscach, w których przestrzeń jest mała, a jednak wymaga porządnego rozjaśnienia z uwagi na swoją ciasnotę czy ciemność. Wielopunktowe Żyrandole retro przychodzą na pomoc. Uzupełnione dodatkowymi źródłami świata potrafią zapewnić przestrzeniom maksimum jasności.

Kategorie