Jak wykonać odpowietrzenie kaloryferów?

Warto wiedzieć, że kaloryfery czasami mogą bardzo słabo grzać. Będzie wydobywało się z niego nie tylko bulgotanie, ale również inne dźwięki, które mogłyby zaniepokoić domowników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są to typowe oznaki zapowietrzenia kaloryfera.

Jakie są przyczyny występowania powietrza w kaloryferach?

Należy mieć świadomość, że pod wspomnianym zagadnieniem możliwe jest wyróżnienie dwóch sytuacji. Pierwsza będzie miała miejsce po zamontowaniu nowego grzejnika, z kolei druga może zdarzyć się praktycznie w każdym momencie. Bardzo często użytkownicy chcą z nowego grzejnika wypchnąć powietrze, dlatego napełniają go wodą.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że zostaje ono niewłaściwie usunięte. Już po pierwszym użyciu kaloryfera mieszkańcy będą słyszeli nieprawidłowości. Z kolei druga wspomniana wcześniej sytuacja może zostać spowodowana nieszczelnością różnych elementów. Świetnym przykładem mogą być rury.

W jaki sposób powinno być wykonane odpowietrzenie kaloryferów?

Konieczne trzeba zdawać sobie sprawę, że cały proces będzie uzależniony od tego czy dany kaloryfer został wyposażony w odpowietrznik. Godny uwagi jest fakt, że grzejniki żeliwne nie posiadają tego rozwiązania. Rekomendowane jest w przypadku odpowietrzenia kaloryferów z odpowietrznikiem w pierwszej kolejności ustawić wiaderko, miskę lub pojemnik na wodę. Kolejnym etapem powinno być bardzo delikatne i powolne odkręcenie odpowietrznika śrubokrętem lub kluczem.

Warto wiedzieć, że najpierw będzie się z niego wydobywało powietrze pod ciśnieniem. W momencie, gdy woda będzie płynęła strumieniem można podjąć decyzję o zakręceniu odpowietrznika. Z kolei na zakończenie warto nie tylko odkręcić zawór termostatyczny, ale również ustawić maksymalną temperaturę, by sprawdzić ostateczny rezultat

Jak powinno wyglądać odpowietrzenie kaloryferów bez ręcznego odpowietrznika?

Jak zostało już wspomniane wcześniej będą to głównie kaloryfery żeliwne. Należy je odpowietrzyć poprzez odkręcenie śrubunku umieszczonego obok zaworu grzejnego. Oczywiście konieczne jest ustawienie pod nim także pojemnika na wodę. Rekomendowane jest bardzo ostrożne postępowanie z grzejnikiem żeliwnym. Jeżeli użytkownik dokona zbyt mocnego odkręcenia śrubunku, może nie opanować strumienia.

Z kolei śrubunek powinien być zakręcony w momencie, gdy użytkownik będzie słyszał głos uciekającego powietrza. Kolejnym etapem będzie nastawienie kaloryfera na maksymalne grzanie. Nie można oczywiście zapomnieć sprawdzić czy czynność została właściwie wykonana.

Kategorie