Jak dbać o narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko nierzadko przeistacza się w główną, a wręcz honorową ozdobę sypialni. Fantastycznie eksponuje duże dwuosobowe łoże, a przy okazji zapewnia aranżacji przytulny i przyjemny wizerunek. Aby jednak zawsze mogła działać w ten sposób, należy o nią dbać. Jak to zatem robić?

Pielęgnacja dopasowana do typu materiału

Wszystkie narzuty na łóżko mogą być piękne – zarówno te wykonywane z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. Na ogół mało zwraca jednak uwagę na to, z czego są tworzone. Wybierając je w sklepach, klienci kierują się wyłącznie ich wyglądem. A mimo wszystko powinni również zainteresować się składem materiału.

Każda tkanina ma bowiem inne wymagania, co znaczy, że o każdą należy dbać w specyficzny sposób. Znajomość potrzeb i właściwości materiału zdecydowanie pomoże o niego właściwie zadbać. Wciąż najchętniej wybierane są jednak narzuty bawełniane, a to dobrze, bo pod względem pielęgnacji nie są one szczególnie wymagające.

W jaki sposób czyścić narzuty?

Niemalże wszystkie narzuty, a już zwłaszcza te tworzone z włókien syntetycznych, można bez obaw czyścić w pralkach. W przypadku bardziej wymagających tkanin, takich jak satyna bądź materiały pikowane, warto jednak ustawić program przeznaczony do czyszczenia delikatnych rzeczy, zwracając uwagę na to, by wykonywał on niewielką ilość obrotów.

Narzutę na łóżko najlepiej prać w stosunkowo niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 45 stopni C. Wyższa temperatura jest dozwolona wyłącznie w przypadku czyszczenia narzut wykonanych z bawełny lub zbliżonego do niej materiału.

Jak prasować narzuty na łóżko?

Aby nie uszkodzić tkaniny wskutek zadziałania na nią rozgrzanym żelazkiem, a jednocześnie efektywnie ją wygładzić, najlepiej zdecydować się na prasowanie parowe. To bezpieczna technika, sprawdzająca się nawet na najdelikatniejszych materiałach. Prasowanie parą jest też łatwiejsze i mniej czasochłonne, ponieważ nie wymaga wygładzania materiału z obu stron.

W przypadku bawełnianych narzut na łóżko można użyć zwykłego żelazka, zważając jednak na to, by jego temperatura nie przekroczyła wartości 150 stopni. Prasowanie okaże się nieco łatwiejsze i efektywniejsze, jeżeli zostanie przeprowadzone na delikatnie wilgotnej tkaninie.

Narzuty na łóżko znajdziesz w ofercie Vege Home.

Kategorie