Własne, ale ciasna… sauna

Regularne korzystanie z sauny ma szereg udokumentowanych korzyści fizjologicznych, jak i psychologicznych. W Finlandii, skąd wywodzi się sauna fińska powstało już na ten temat kilka doktoratów oraz setki artykułów naukowych. W Polsce można od dawna korzystać z sauny, głównie na basenach, w centrach spa czy sanatoriach. A co, gdyby mieć fińską saunę we własnym domu?

Sauna fińska do domu – zalety

Coraz więcej osób decyduje się na budowę lub montaż sauny fińskiej we własnym domu. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne niż wizyty w publicznych saunach. Po pierwsze, zamontowana sauna fińska do domu oznacza większą prywatność w korzystaniu z pomieszczenia. Poza tym, posiadając prywatną saunę, mamy do niej swobodny dostęp każdego dnia i o każdej porze.

Kąpiele w saunie na zdrowie

Gorąca temperatura, na którą wystawione jest ciało w saunie, powoduje intensywną perspirację, dzięki której usuwane są toksyny z organizmu. Dzięki tej wysokiej temperaturze serce przyspiesza a naczynia krwionośne się rozszerzają, co powoduje lepsze dotlenienie całego ciała. Regularne korzystanie z sauny poprawia kondycję naszego serca poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego.

Po dużym wysiłku fizycznym, sauna pomaga sforsowanym mięśniom i stawom w szybszej regeneracji. Sesja w saunie powinna pomóc rozprawić się z przeziębieniem oraz podnieść odporność.

Sauna i piękna skóra

Sauna fińska znana jest także ze zdolności pielęgnowania skóry. Pory skóry otwierają się pod wpływem temperatury, dzięki czemu się oczyszczają, a skóra staje się gładsza i lepiej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków.

Ponadto, skóra skąpana w gorącej parze sauny wytwarza więcej kolagenu i elastyny. Osoby korzystające z sauny regularnie dłużej zachowują młodzieńczy wygląd. Z drugiej strony, sauna pomaga w leczeniu ran i problemów skórnych.

Sauna a depresja

Zamontowana sauna fińska do domu może być skutecznym środkiem walki z obniżonym nastrojem, a nawet potrafi zwalczyć pewne objawy depresji. Osoby korzystające z sauny systematycznie odnotowują stałą poprawę nastroju.

Sauna potrafi skutecznie zredukować poziom agresji, a także uspokoić skołatane nerwy. Dzieje się tak, ponieważ pobyt w saunie reguluje poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu we krwi.

Kategorie