Lampy zewnętrzne LED do ogrodu – przegląd dostępnych funkcjonalności

Zdecydowana większość osób łączy lampy zewnętrzne z instalacjami oświetlającymi dom. W praktyce coraz częściej stawia się na profesjonalne, zewnętrzne instalacje oświetleniowe, które wykorzystuje się w roli systemów ogrodowych. Co ważne – ich funkcjonalność znacznie wykracza poza możliwości typowego, solarnego źródła światła.

Design – ciemno i poważnie

O wyjątkowości nowoczesnych, ogrodowych lamp zewnętrznych, świadczy ich charakterystyczny design. Mowa tu rzecz jasna o obudowach tychże lamp. które najczęściej utrzymane są czarnej, mocno stonowanej stylistyce. Jej specyficzna wymowa nie jest jednak przypadkowa. Brak wyrazistych zdobień, jest bardzo ważną kwestią w świetlnych (ogrodowych) systemach oświetlenia!

Stonowana i wręcz poważna stylistyka, nie zaburzy radości płynącej z zielonej aranżacji przestrzeni. Nie warto stawiać na ogrodowe oświetlenie zewnętrzne, które – pod względem designerskim – przerośnie potencjał ogrodu. Warto raczej wybierać bardziej uporządkowane stylizacje, które nie zaburzą przekazu całości!

Solarnie, czy klasycznie?

Ogrodowe lampy zewnętrzne powinny być zasilane energią słoneczną – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niestety słońce w Polsce jest bardzo kapryśne, co udowadniają każde kolejne wakacje. Dobry, ogrodowy system oświetleniowy, powinien być oparty na systemach gwarantujących możliwość pracy z wykorzystaniem napięcia sieciowego.

Budowa takiego układu automatycznego nie jest zresztą żadnym wyzwaniem. Wystarczy, że stworzy się instalację, która będzie porównywać ze sobą napięcie w dwóch odrębnych obwodach. Jeśli napięcie w obwodzie solarnym spadnie poniżej określonej wartości, konieczne będzie włączenie napięcia sieciowego.

Automatyka to podstawa

Lampy zewnętrzne zainstalowane jako oświetlenie ogrodowe, nie mogą istnieć bez zaawansowanych systemów automatyki. Najpopularniejszymi z nich są układy ruchowe (włączające światło po przejściu człowieka) lub tez układy zmierzchowe, które uruchamiają się w momencie zapadnięcia zmroku (wartość ta może być dowolnie modyfikowana). W niektórych instalacjach stawia się też na inne formy zależności.

Podsumowując, najpopularniejszym wariantem ogrodowego oświetlenia zewnętrznego, są lampy solarne. Niestety ich moc jest z reguły zbyt duża, by móc je zasilić relatywnie niewielką ilością energii słonecznej zmagazynowanej w akumulatorach. Dzięki dopływowi prądu sieciowego i automatycznym czujnikom, możliwe jest zmniejszenie zużycia energii i stworzenie całonocnego, funkcjonalnego systemu oświetleniowego.

Kategorie